Z jakich materiałów wykonuje się szalunki?

Szalunki stosuje się w procesie montowania konstrukcji betonowych oraz żelbetonowych, a do deskowania bardzo często używamy drewna, płyt lub metalu. Występujące na rynku szalunki możemy podzielić na stałe bądź tymczasowe. Dzięki nim możliwe jest powstanie konkretnych części budynku i wykorzystywane są w miejscach, w których powstają zwarte konstrukcje z betonu. Innym określeniem na szalunki jest deskowanie i jego zadaniem jest nadanie poprawnego kształtu mieszance z betonu.

Z czego wykonać szalunki?

Szalunki możemy wykonać także z wodoodpornych płyt sklejkowych oraz drewnianych desek, np. sosnowych, co pozwala na obniżenie kosztów inwestycji. Ponadto dobrym materiałem do stworzenia szalunku jest także metal. Dobór dobrego materiału jest bardzo ważny, a wręcz obowiązkowy, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo konstrukcji. Co więcej, warto zaopatrzyć się w niektóre surowce, ponieważ część z nich możemy wykorzystać także do innych celów.

Szalunek – co wpływa na wybór materiału?

Wybór konkretnego materiału jest to kwestia uzależniona od różnego rodzaju czynników. Najistotniejszymi kryteriami, jakimi powinniśmy się kierować, są:

● koszt,
● powierzchnia budynku,
● materiały,
● specyfika wykonywanego budynku,
● rodzaj gruntu pod nieruchomość.

Dzięki dostępności na rynku wielu opcji, mamy możliwość wyboru, dlatego nie musimy martwić się o znalezienie odpowiedniego dla siebie szalunku.

Szalunki – wynajem i sprzedaż

W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom możemy zdecydować się na jego wynajem lub kupno od firm specjalizujących się w tym zakresie. W sytuacji braku miejsca do przechowywania, na rynku możemy znaleźć oferty wynajęcia szalunku. W swojej ofercie firmy posiadają wysokiej jakości szalunki o wysokiej wytrzymałości i zabezpieczeniu konstrukcji. Wynajem i sprzedaż są bardzo popularne wśród klientów. Praca wykonywana na wysokościach wymaga od pracodawcy zapewnienia pracownikom bezpiecznego i komfortowego otoczenia, które umożliwi im wykonywanie pracy w każdych warunkach atmosferycznych.

Wykonanie szalunku – cena

Samodzielne wykonanie szalunku jest sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Jednak powinniśmy mieć na uwadze jego prawidłowe wykonanie tak, aby spełniał on swoją podstawową funkcję. Nie zapominajmy, że jest ona bardzo ważna i służy zachowaniu bezpieczeństwa pracowników. Dlatego jeśli zdecydujemy się na samodzielne stworzenie szalunku, musimy bardzo dokładnie i precyzyjnie wykonać taką konstrukcję.

W przypadku, gdy decydujemy się na zlecenie wykonania szalunku, cena zależna jest od materiału wykorzystanego do jego stworzenia. Ważną kwestią dotyczącą kosztów jest także wybór nowych lub używanych materiałów.

Szalunki – co warto o nich wiedzieć?

Jedną z najtańszych opcji jest samodzielne wykonanie szalunku, jednak jak wiadomo – trzeba mieć ku temu odpowiednie umiejętności. Zakup niestety wiąże się z dużym nakładem finansowym i jest opłacalny w przypadku dużych firm budowlanych. Trzecią, najbardziej neutralną opcją jest wypożyczenie konstrukcji. Wszystko zależy od wielkości, zasobów finansowych oraz potrzeb firmy.
Do zdjęcia szalunku dochodzi w momencie, kiedy fundamenty będą stabilne i nie będziemy musieli obawiać się o ich rozłączenie. Jednym z rodzajów jest szalunek wieńca oraz szalunek tracony, który jest niezwykle łatwy w montażu i odporny na zniszczenie, dlatego wybiera go coraz więcej inwestorów. Szalunek tracony charakteryzuje się brakiem demontażu po wykonaniu konkretnego elementu, dzięki czemu nawet po zakończeniu prac budowlanych, płyty pozostają częścią obiektu.
Istnieje duży wybór zarówno materiałów do konstrukcji szalunków, jak i sposobów ich pozyskania – od samodzielnego wykonania, przez wynajem, aż po kupno. Dlatego nie musisz martwić się, ponieważ wśród ofert na rynku, na pewno znajdziemy taką, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb.

Udostępnij aktualność:

Zobacz także:

Szalunki

Z jakich materiałów wykonuje się szalunki?

Szalunki stosuje się w procesie montowania konstrukcji betonowych oraz żelbetonowych, a do deskowania bardzo często używamy drewna, płyt lub metalu. Występujące na rynku szalunki możemy

Rusztowania

Montaż rusztowań w pobliżu linii energetycznych

Montaż rusztowania bywa niezwykle problematycznym procesem, który wymaga dużego nakładu pracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz osobom postronnym. Podczas stawiania rusztowania w pobliżu słupów