Rusztowania budowlane – zasady prawidłowego magazynowania i przechowywania

Znaczna większość firm budowlanych stosuje rusztowania, które są nieraz podstawowym ułatwieniem pracy na placu budowy. Są to produkty wymagające odpowiedniego magazynowania, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą szybko ulec zniszczeniu. Postanowiliśmy więc przybliżyć Wam ten temat – czytając dalej, dowiecie się, jak przechowywać rusztowania budowlane w bezpieczny sposób.

Rusztowania, czyli sposób na łatwiejszą pracę

Rusztowania budowlane są bardzo często wykorzystywane w branży związanej z budownictwem i nie można się temu dziwić. To tymczasowe konstrukcje, które umożliwiają pracę na wysokości, dlatego nierzadko korzysta się z nich podczas wznoszenia budynków, wykonywania remontów czy prac elewacyjnych. W każdym przypadku są doceniane za prostotę użycia, ponieważ wykonuje się je bardzo łatwo oraz można w prosty sposób panować nad ich szerokością czy wysokością – wystarczy w odpowiednim miejscu odjąć czy dodać słupy oraz podesty. Są wykonywane z wytrzymałych materiałów, jednak należy pamiętać o tym, że nawet najwyższej klasy produkty mogą ulec degradacji przez niewłaściwe stosowanie. Warto więc zadbać o odpowiednie ich przechowywanie, ponieważ mimo określenia konstrukcji jako tymczasowej, może ona być montowana i demontowana wiele razy.

Trzeba mieć świadomość, że korzystanie z takich elementów jest określone przez prawo. Plac budowy musi spełniać wiele wymagań, szczególnie pod kątem Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Z tego powodu rozpoczęcie działań na rusztowaniu musi być poprzedzone zatwierdzeniem konstrukcji przez kierownika budowy. To na nim spocznie odpowiedzialność związana z poprawnością złożenia wszystkich części. Rusztowania budowlane muszą więc być montowane zgodnie z założeniem i zaleceniami producenta, a także powinno się przeprowadzać ich kontrole.

Rusztowania budowlane – przechowywanie

W związku z powyższym korzystanie z rusztowań budowlanych wymaga właściwego ich użytkowania, ponieważ ewentualne zniszczenia mogą sprawić, że dane elementy nie spełnią wymagań podczas kontroli i nie będą mogły zostać użyte w przyszłości. Z tego powodu ich przechowywanie powinno się odbywać na określonych warunkach. Oczywiście, nie jest to wymóg stricte prawny, ale jakość rusztowań wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo osób wykonujących prace na wysokościach. Niszczenie poszczególnych elementów może osłabiać konstrukcję, zmniejszając tym samym jej udźwig, a jest to szczególnie istotny parametr, zwłaszcza przy większych konstrukcjach – wtedy niższe poziomy muszą utrzymać wyższe.

Masz rusztowania budowlane? Przechowywanie takich produktów nie jest szczególnie skomplikowane, jednak wymaga stosowania się do kilku wytycznych. Przede wszystkim demontaż konstrukcji powinien również przebiegać zgodnie z instrukcjami i zaleceniami producenta. Po drugie, wszystkie elementy potencjalnie uszkodzone powinny zostać skontrolowane i ewentualnie wymienione/naprawione. To oczywiście normalne, co jest związane ze specyfiką prac budowlanych. Z tego powodu dobrze zachować szczególną dokładność podczas takich działań. Istotny jest także transport, ponieważ w niektórych przypadkach w jego trakcie może dojść do dodatkowych zniszczeń czy usterek. Kiedy rusztowania budowlane trafią ostatecznie w miejsce przeznaczone do ich przechowania, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Przechowywanie rusztowań budowlanych powinno odbywać się w miejscu zadaszonym i w miarę suchym. Oczywiście, są one odporne na różne czynniki atmosferyczne, jednak trzymanie takich produktów przez cały rok na zewnątrz najpewniej będzie prowadzić do degradacji ich właściwości. Zaleca się także oddzielenie ich od posadzki, która jest najchłodniejsza i skupia się na niej najwięcej wilgoci. Zazwyczaj jednak największym problemem jest posiadanie odpowiednio pojemnego magazynu.

Możesz skorzystać z naszej pomocy!

Oferujemy wysokiej jakości rusztowania budowlane, które sprawdzą się podczas nawet najbardziej skomplikowanych zadań i wyróżniają się prostotą montażu, a także demontażu. Możesz je wynająć – dzięki temu zniknie problem związany z koniecznością właściwego ich magazynowania. Zapewniamy, że nasze rusztowania są przechowywane w sposób bezpieczny i właściwy. Do tego proponujemy atrakcyjne ceny wypożyczenia oraz transport we wskazane przez Ciebie miejsce. Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty i podjęcia współpracy

Udostępnij aktualność:

Zobacz także:

Szalunki

Z jakich materiałów wykonuje się szalunki?

Szalunki stosuje się w procesie montowania konstrukcji betonowych oraz żelbetonowych, a do deskowania bardzo często używamy drewna, płyt lub metalu. Występujące na rynku szalunki możemy

Rusztowania

Montaż rusztowań w pobliżu linii energetycznych

Montaż rusztowania bywa niezwykle problematycznym procesem, który wymaga dużego nakładu pracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz osobom postronnym. Podczas stawiania rusztowania w pobliżu słupów