Rusztowania budowlane i ich zastosowanie

Prace budowlane wymagają wykorzystywania wielu różnych akcesoriów oraz narzędzi, które wpływają na efektywność pracy, ale też komfort i nieraz bezpieczeństwo osób wznoszących dany obiekt. Jednymi z częściej używanych pomocy są rusztowania budowlane. Zastosowania i zalety tych konstrukcji są doceniane na całym świecie, dlatego to im postanowiliśmy poświęcić niniejszy wpis.

Rusztowania budowlane

Rusztowania budowlane są prostymi konstrukcjami zbudowanymi w oparciu o moduły i można je w prosty sposób rozbudowywać. Są stosowane od wielu lat głównie ze względu na to, że zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo pracownikom budowlanym, a przy tym ich używanie jest łatwe. Sprawdzą się zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych obiektów. Składają się z pionowo układanych rur, a także poziomych podestów. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że takie konstrukcje były już używane w starożytności.

Rusztowania budowlane – zalety

Główną zaletą rusztowań budowlanych jest umożliwienie wykonywania prac na wysokościach. To znacznie bardziej komfortowe rozwiązanie niż na przykład stosowanie drabin, które są mniej stabilne i ograniczają ruchy. To nie wszystko – rusztowania zapewniają dodatkową ochronę pracownikom, ponieważ mają zwykle zabezpieczającą poręcz. Do tego łatwo wspomnieć o prostocie ich montażu – zazwyczaj wznoszenie konstrukcji nie jest specjalnie skomplikowane, a ta jest prosta do rozbudowy – wystarczy połączyć kolejne elementy (słupy i podesty) i to wszystko. Co więcej, można z nich korzystać nawet w przypadku wysokich budynków.

Rusztowania budowlane – zastosowania

Wymienić można bardzo wiele zastosowań tego rodzaju konstrukcji. Rusztowania budowlane przede wszystkim są używane podczas – jak zresztą wskazuje nazwa – budowy różnych obiektów. Sprawdzają się także doskonale w czasie prac elewacyjnych, czyli na przykład ocieplania budynków. Nieraz przydają się też w przypadku przeprowadzania remontów wewnątrz budowli, jeśli pomieszczenia są tam wysokie.
To jednak nie wszystko – rusztowania budowlane, mówiąc w skrócie, są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie bardziej skomplikowanych zdań zajmujących wiele czasu, na co np. drabina już by nie pozwoliła. Chodzi więc o prace renowacyjne w obiektach zabytkowych, na przykład kościołach, które nieraz posiadają bardzo wysokie sufity, a np. nie da się zdemontować znajdującej się wysoko rzeźby wymagającej odnowienia i konserwacji.

Jak wybierać rusztowania?

Na samym początku należy zdecydować się na ilość poszczególnych elementów – wykonywanie domów jednorodzinnych nie wymaga od firmy budowlanej postawienia tak skomplikowanej konstrukcji, jak np. prace elewacyjne dotyczące sporej kamienicy. Należy również zwracać uwagę na wysokość oraz udźwig rusztowania budowlanego, a także jego wymiary. Zawsze trzeba też pamiętać, że niższe elementy systemu muszą udźwignąć wszystkie znajdujące się wyżej. Z tego samego powodu warto zwracać uwagę na rodzaj wykonywanych prac, ponieważ jeśli konieczne będzie przenoszenie materiałów, udźwig powinien być odpowiednio dopasowany. W opinii wielu osób rusztowania budowlane są najwygodniejsze, jeśli podesty są szerokie – dzięki temu konstrukcja jest stabilna i można sobie pozwolić na przechowywanie poszczególnych materiałów na niej samej, a przez to pracownicy nie muszą ich znosić na dół po skończonej pracy, co znacznie przyśpiesza realizację wszelkich zadań.

Profesjonalne rusztowania budowlane

W naszej ofercie możesz znaleźć wysokiej jakości rusztowania budowlane, które na pewno dobrze się sprawdzą w swojej roli. Posiadamy zróżnicowany asortyment przystosowany do działania niekorzystnych czynników atmosferycznych pokroju skrajnych temperatur, ulewnych deszczy, śniegu, gradu bądź wiatru. Dysponujemy sporą liczbą rusztowań, dlatego na pewno będziemy w stanie Ci pomóc. Co więcej, oferujemy wynajem tego typu produktów, a więc możesz je wypożyczyć wyłącznie na czas budowy danego budynku. W trosce o wygodę naszych klientów proponujemy także możliwość ich odkupienia. Zawsze staramy się dopasować do wymagań, dlatego oferujemy transport potrzebnych elementów w określone miejsce. Wszystkie nasze rusztowania wyróżniają się podwyższonym standardem jakości i wytrzymałości, dlatego jesteśmy przekonani, że będą dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Udostępnij aktualność:

Zobacz także:

Szalunki

Z jakich materiałów wykonuje się szalunki?

Szalunki stosuje się w procesie montowania konstrukcji betonowych oraz żelbetonowych, a do deskowania bardzo często używamy drewna, płyt lub metalu. Występujące na rynku szalunki możemy

Rusztowania

Montaż rusztowań w pobliżu linii energetycznych

Montaż rusztowania bywa niezwykle problematycznym procesem, który wymaga dużego nakładu pracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz osobom postronnym. Podczas stawiania rusztowania w pobliżu słupów