Planujesz przedsięwzięcie związane z budową lub remontem danego obiektu? Dla zwiększenia bezpieczeństwa inwestycji i ochrony placu budowy warto skorzystać z ogrodzenia tymczasowego, które zabezpieczy dany obszar przez wchodzeniem osób trzecich. Jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej?
Plac budowy jest miejscem potencjalnie niebezpiecznym – wykonuje się tam liczne prace, używa się różnych narzędzi i składuje materiały, do których nikt niepowołany nie powinien mieć dostępu. Z tego powodu należy dany teren ogrodzić, co dodatkowo regulują obowiązujące przepisy. Według prawa (a dokładniej: rozporządzenia Ministra Infrastruktury) powinno się wykonać ogrodzenie tymczasowe na czas budowy, które zostanie stworzone w sposób bezpieczny, a jego wysokość wyniesie minimum 1,5 m. Wyróżnia się dwa rodzaje konstrukcji, które mogą tworzyć ogrodzenie tymczasowe budowlane. Który sprawdzi się najlepiej?
Ogrodzenie tymczasowe budowlane – pełne
Ogrodzenie tymczasowe pełne jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Powinno być solidne i widoczne oraz musi wydzielać konkretny teren. Tego rodzaju zabezpieczenia są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Są to ogrodzenia modułowe, a więc składające się z identycznych elementów wymagających połączenia. Najczęściej panele wykonuje się z kawałka blachy, dlatego zabezpieczają teren także przed wglądem osób trzecich.
Ogrodzenia tymczasowe na czas budowy – ażurowe
Ogrodzenia tymczasowe ażurowe także mają budowę modułową, jednak w przeciwieństwie do modeli pełnych nie są tak odporne na uszkodzenia, co jest związane z ich konstrukcją. Ażurowe panele ogrodzeniowe składają się z ramy i umieszczonej na niej siatki. Dlatego też są znacznie tańszym rozwiązaniem, a do tego charakteryzują się niską wagą – układanie ogrodzenia z takich elementów jest prostsze i zajmuje mniej czasu.
Na co zwracać uwagę przy doborze ogrodzenia tymczasowego budowy?
Ogrodzenie tymczasowe budowy powinno być przede wszystkim wytrzymałe – jego celem jest przecież zabezpieczenie danego terenu. To jednak nie wszystko – powinny się na nim znaleźć oznaczenia typu „Teren budowy, wstęp wzbroniony” i inne przydatne informacje. Warto wybierać ogrodzenia, które łatwo jest zamontować, zdemontować czy przesunąć zgodnie z aktualnymi potrzebami.
Należy przez cały czas mieć na uwadze cel stosowania ogrodzeń tymczasowych. Przede wszystkim jest to zabezpieczenie materiałów budowlanych przed ewentualną kradzieżą lub przejawami wandalizmu. Do tego muszą one chronić zdrowie i życie osób trzecich. Ich mniej oczywistym, ale równie ważnym zadaniem jest zapewnienie pracownikom budowy spokoju.
Jakie ogrodzenie tymczasowe wybrać?
Ogrodzenie tymczasowe pełne jest znacznie wytrzymalszym rozwiązaniem, jednak mniej mobilnym. Z tego powodu ciekawym pomysłem jest korzystanie zarówno z paneli ażurowych, jak i pełnych – miejsca bardziej narażone na działania i wizyty niepowołanych osób warto zasłonić całkowicie, jeśli jednak część placu budowy nie jest na to narażona, można śmiało korzystać z prostszych zabezpieczeń. Przy tym wszystkim trzeba dokładnie obliczyć pożądaną długość ogrodzenia, ponieważ w przeciwnym wypadku może ono mieć luki.
Ogrodzenia tymczasowe – wypożyczenie czy kupno?
Istnieją dwa sposoby, jak można zorganizować ogrodzenie tymczasowe na czas budowy. Pierwszą możliwością jest zakup modułów – na rynku da się znaleźć zarówno egzemplarze nowe, ale też używane, co pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Warto przy tym uważać, ponieważ użyte wcześniej ogrodzenia mogą być uszkodzone i w efekcie nie spełniać dobrze swojego zadania. Ciekawym pomysłem jest wynajęcie ogrodzenia tymczasowego. To nie tylko sposób na zaoszczędzenie pieniędzy – wynajmujący unika też konieczności przechowywania modułów, co w wielu przypadkach mogłoby zajmować naprawdę sporo miejsca.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Moduł ogrodzenia tymczasowego nie powinien być wyższy niż 2,2 metra, ponieważ do tej wysokości nie ma konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę zabezpieczeń. Przepisy informują także o tym, że materiały nie mogą być składowane bliżej niż 75 cm od ogrodzenia.
Co ciekawe, nierzadko inwestycja w ogrodzenie tymczasowe w pewnym stopniu się zwróci, jeżeli zdecydujemy się na powieszenie na nim banera reklamowego. Może to być np. zapowiedź powstającego osiedla, reklama firmy budowlanej czy innego podmiotu, który zdecyduje się na tego rodzaju marketing.
Profesjonalne ogrodzenia tymczasowe budowy
Oferujemy różnego rodzaju ogrodzenia tymczasowe – zarówno ażurowe, jak i pełne. Są odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i wytrzymałe. Dodatkowo proponujemy transport paneli w wyznaczone miejsce oraz ich montaż.
Ogrodzenia wynajmujemy oraz sprzedajemy. Co więcej, po okresie najmu możemy wypożyczone produkty sprzedać. Zawsze dopasowujemy się do wymagań klientów. Zapraszamy do współpracy.