Jak przygotować miejsce pod rusztowanie?

Rusztowania na budowie to wyjątkowe konstrukcje, które umożliwiają realizację różnego rodzaju prac na wysokości. Ze względu na swoją specyfikę, muszą być jak najbardziej stabilne i bezpieczne, aby nie stwarzać zagrożenia dla pracowników firm budowlanych, a także osób trzecich. Jedną z najważniejszych kwestii podczas stawiania rusztowania, której celem jest właśnie zwiększenie bezpieczeństwa, jest dobór odpowiedniego miejsca i przygotowanie podłoża pod całą konstrukcję. To, w jaki sposób powinno być ustawione rusztowanie, w jakich miejscach może stać oraz jakie warunki musi spełniać, jest uregulowane prawnie. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z obowiązujących w tej dziedzinie zasad. Z tego względu postanowiliśmy przygotować poniższy artykuł, w którym zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące stawiania rusztowań oraz przygotowywania miejsca pod takie konstrukcje. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Jakie wybrać miejsce pod rusztowanie?

Zgodnie z obowiązującym prawem, rusztowania nie można postawić w dowolnym miejscu. Problematyczne bywa zatem to, że zazwyczaj budynek ma stanąć w konkretnym punkcie, a więc osoby stawiające rusztowanie nie mają zbyt dużego pola do manewru.
Kluczową kwestią przy stawianiu rusztowania jest dbałość o jego stabilność. Z tego względu miejsce, w którym ma powstać tego typu konstrukcja, powinno być maksymalnie płaskie, bez skosów czy wzniesień. Najlepiej byłoby, gdyby zostało ono w jakiś sposób utwardzone. Dzięki temu nawet w przypadku kiepskich warunków pogodowych nie dojdzie do osunięcia lub zapadnięcia się całego rusztowania.

Jak przygotować miejsce pod rusztowanie?

Zanim w ogóle rozpoczniemy proces stawiania rusztowania, musimy odpowiednio przygotować podłoże, na którym ma być ono ustawione. Istnieje kilka istotnych zasad, o których należy pamiętać, aby zagwarantować odpowiednią stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo zarówno jej użytkowników, jak i znajdujących się w jej pobliżu przechodniów.
Po pierwsze – należy sprawdzić nośność podłoża w miejscu, w którym ma stanąć rusztowanie. Według wszelkich wytycznych nie może być ona niższa niż 100 kPa. Oprócz tego musi być ono wyrównane i odpowiednio zagęszczone. Należy przy tym pamiętać, że w celu wyrównania nie wolno przekopywać lub zasypywać gruntu, gdyż takie działania mogą spowodować jego nierównomierne osiadanie. Ważna jest też kwestia odprowadzania wody poza szerokość rusztowania – aby tego dokonać, trzeba odpowiednio ukształtować podłoże. Bez tego może dochodzić do miejscowych podtopień, a rusztowanie może zacząć się zapadać.
Zdarza się, że budowa odbywa się w okresie zimowym. Jeżeli na terenie, na którym ma zostać ustawione rusztowanie, znajduje się śnieg, należy się go oczywiście pozbyć. Ze względu na panujące we wspomnianym czasie niskie temperatury, może dojść też do zamarznięcia podłoża. Przed postawieniem konstrukcji należy usunąć warstwę lodu oraz wyrównać rozmarznięty piasek.
Jeżeli rusztowanie ma stanąć na przygotowanej wcześniej nawierzchni w postaci płyt chodnikowych, kostki brukowej czy wylewki betonowej, warto wcześniej upewnić się, że jest ona stabilna i równa (czy nie występują żadne dziury lub inne nierówności).

Jakie jeszcze warunki muszą zostać spełnione przy montażu rusztowania?

Rusztowania trzeba ustawiać na specjalnie przygotowanych do tego podkładach z drewna. Elementy te muszą być solidne, nie mogą występować na nich pęknięcia czy innego rodzaju uszkodzenia. Oprócz tego muszą mieć one odpowiednie wymiary. Przy składaniu rusztowania na podkładach należy pamiętać, aby stopy ram umieścić w ich centralnej części dla maksymalizacji stabilności.
Jak wyraźnie widać, przygotowanie miejsca pod rusztowanie jest dosyć złożonym procesem, podczas którego trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów.

Udostępnij aktualność:

Zobacz także:

Szalunki

Z jakich materiałów wykonuje się szalunki?

Szalunki stosuje się w procesie montowania konstrukcji betonowych oraz żelbetonowych, a do deskowania bardzo często używamy drewna, płyt lub metalu. Występujące na rynku szalunki możemy

Rusztowania

Montaż rusztowań w pobliżu linii energetycznych

Montaż rusztowania bywa niezwykle problematycznym procesem, który wymaga dużego nakładu pracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz osobom postronnym. Podczas stawiania rusztowania w pobliżu słupów