Podczas wykonywania konstrukcji z mieszanki betonowej należy zadbać o to, aby nadać jej właściwy kształt. Ze względu na naturę tego materiału w stanie niezwiązanym (postać płynna) musi on być ograniczony jakąś formą. Jej rodzajem jest szalunek, nazywany także deskowaniem. W budownictwie używa się kilku rodzajów szalunków, które różnią się między sobą w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Przedstawiamy je Wam w tym artykule.
Do czego służy szalunek?
Zanim przejdziemy do opisu rodzajów szalunków oraz ich zastosowań, warto najpierw dowiedzieć się, z czego składa się szalunek i do czego służy. Już sama nazwa alternatywna wskazuje, że szalowanie ma dużo wspólnego z drewnem. Szalunki najczęściej wykonuje się właśnie z desek, których odpowiednie ułożenie ma służyć do wzniesienia konstrukcji oraz nadania jej pożądanego kształtu. Oprócz tego wykorzystuje się je także jako rodzaj zabezpieczenia/ograniczenia, np. podczas wykopów.
Gdzie szalunki są niezbędne?
Wbrew pozorom szalunki można spotkać bardzo często – głównie na różnego rodzaju budowach. Najczęściej można się na nie natknąć przy początkowych etapach budowy domu lub budynku, gdyż wykorzystanie szalunku jest absolutnie niezbędne do postawienia fundamentów. Widywane są także podczas budowy mostów czy konstrukcji o dużych rozmiarach wykonanych np. z żelbetu. Jakie są więc ich rodzaje?
Szalunki stropowe
Szalunek stropu jest konstrukcyjnie nieco inny niż te, które spotykamy np. przy budowie fundamentów. Polega na równomiernym rozstawieniu podpór, tzw. stempli, i ułożeniu na nich elementów drewnianych lub płyt OSB – tzw. dźwigarów. Następnie na tak przygotowanym podłożu układane jest zbrojenie, na które wylewa się beton. Jest to obecnie najlepsze i najszybsze z możliwych rozwiązanie przy wykonywaniu stropów o dużych powierzchniach.
Szalunek ścienny
Szalunki ścienne wykorzystuje się do stawiania całych ścian lub zabezpieczenia otworów okiennych lub drzwiowych, które się w nich znajdują. Ich konstrukcja zewnętrzna przypomina nieco rusztowanie. Pozwalają one na szybkie stawianie ścian o dużych wymiarach, co ma ogromne znaczenie w budownictwie.
Szalunek do wykopu
O tym rodzaju szalunku wspomnieliśmy na początku artykułu. To wyjątkowa konstrukcja, której zadaniem jest zabezpieczenie wykonanego wykopu przed ziemią osuwającą się z boków. Dzięki temu nie zostanie on zasypany, co pozwala na umieszczenie w nim rozmaitych elementów czy przeprowadzenie prac ziemnych. Tego typu szalunek może być wykonany z drewna, ale coraz częściej stosuje się do tego inne materiały, np. aluminium.
Szalunek na schody
Do wykonania betonowych schodów szalunek jest absolutnie niezbędny. Bez niego nie będziemy w stanie wznieść, ustabilizować i wypoziomować stopni. Najczęściej wykonywany jest z płyt sklejkowych, które gwarantują stabilność kształtu i wysokości schodów.
Szalunek pod ogrodzenie
Szalunek do ogrodzenia najczęściej służy do przygotowania podmurówki, na której ono stanie. Wykonywany jest przeważnie z desek i słupków drewnianych, które układa się równolegle do siebie, dbając o jednakową szerokość i wysokość w każdym miejscu. Do tak przygotowanej formy wlewany jest beton, na którym po wyschnięciu stawiane jest właściwe ogrodzenie.
Dlaczego szalunek ma takie znaczenie?
Budownictwo jest ściśle związane z precyzją i pomiarami. Chcąc porządnie wykonać element z materiału w stanie płynnym, jakim jest beton w początkowej postaci, musimy mieć przygotowaną odpowiednią formę, do której możemy go przelać. Zrezygnowanie z przygotowania deskowania czy jego niestaranne wykonanie mogą skutkować mało estetycznymi efektami, niemożliwością dokończenia budowy lub nawet spowodować niebezpieczeństwo uszkodzenia lub zawalenia się całej konstrukcji. Dlatego właśnie warto postawić na profesjonalne firmy, które zajmują się tym tematem.
Skąd wziąć szalunek?
Szalunki można wykonać własnoręcznie, jednak w wielu przypadkach niezbędne jest skorzystanie z fachowo przygotowanych elementów. Nasza firma od wielu lat zajmuje się wynajmem i sprzedażą szalunków różnego rodzaju. Gwarantujemy wysoką jakość i zadowolenie ze współpracy. Zapraszamy do kontaktu.