Co to jest i do czego służą szalunki ścienne?

Szalunki ścienne – co to?

Szalunki ścienne to specjalne formy wykorzystywane do nadawania kształtu betonowej mieszance. Są one wykonywane z płyt lub drewna. Na rynku dostępne są dwa rodzaje szalunków ściennych: montowane przy pomocy dźwigu oraz instalowane ręcznie. Pierwsze z nich są zdecydowanie bardziej popularne, gdyż nie wymagają dużego nakładu siły. Jednak nie na wszystkich budowach dostępne są podnośniki. Wtedy jedyną opcją pozostaje skorzystanie z szalunków montowanych ręcznie.

Do czego służą szalunki ścienne?

Szalunki ścienne, jak sama nazwa wskazuje, służą do ochrony wszelkich otworów, które znajdują się w ścianach (głównie zabezpieczają nadproża okien i drzwi). Zwykle są wykorzystywane podczas betonowych robót budowlanych. Obecnie używa się ich także do podpierania różnego rodzaju elementów dekoracyjnych elewacji. Dzięki ich użyciu uzyskuje się gładką powierzchnię, niewymagającą tynkowania. Do szalowania ścian należy zastosować wyłącznie tradycyjną szpachlę oraz tynk pocieniony.

Szalunki ścienne lekkie a ciężkie

Szalunki ścienne różnią się między sobą nie tylko sposobem montażu, ale również masą. Wyróżnia się szalunki lekkie, średnio-gabarytowe oraz ciężkie. Pierwsze z nich są wykorzystywane do niewielkich robót. Sprawdzają się podczas budowy studzienek, bel ogrodzeniowych, stop fundamentowych, zbiorników, budynków handlowych oraz domów jednorodzinnych. Szalunki ścienne lekkie można instalować samodzielnie bez użycia dźwigu. Deskowanie elementami średnio gabarytowymi wymaga zastosowania podnośnika lub żurawia budowlanego. Te maszyny są również niezbędne podczas zakładania szalunków ciężkich. Zarówno modele średnie, jak i ciężkie są przeznaczone do dużych prac. Sprawdzają się w budownictwie przemysłowym i mieszkaniowym. Należy zaznaczyć, że są one znacznie trwalsze i odporniejsze niż szalunki lekkie.

Co obejmują szalunki ścienne?

Podstawowy zestaw szalunkowy musi zawierać konkretne płyty. Brak którejkolwiek z nich może przyczynić się do zminimalizowania ochrony otworów w ścianach. Dzięki odpowiedniemu użebrowaniu ram, sklejka nie ulega odkształceniom wywołanym na skutek parcia betonu.

Szalunki ścienne obejmują:

– system dla prostych ścian, charakteryzujący się uniwersalnością. Przeznaczony jest zarówno do małych budynków, jak i tych o nieco większych gabarytach. Sprawdza się w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym oraz biurowym;

– system dla jednostronnych ścian wykorzystywany jest do prawidłowego przenoszenia parcia betonu. Dotyczy jednostronnych deskowań. Dopasowuje się on do wielu różnych wielkości oraz geometrii żelbetonowych ścian;
system dla łukowych ścian umożliwia wykonanie łukowatych ścian przy największym użyciu ściennych elementów.
Zalety szalunków ściennych

Szalunki ścienne mają wiele zalet, dlatego są niezwykle doceniane przez fachowców budowlanych. Ich ogromnym plusem jest fakt, że są systemem wielokrotnego montażu. Są to rozwiązania wielokrotnego użytku, które można również sprzedać. Wiele osób oferuje również wynajem tych elementów. Kolejną zaletą szalunków ściennych jest ich wysoka jakość i trwałość. Służą one przez długie lata. Co więcej, dzięki temu rodzajowi deskowania, można uzyskać gładką powierzchnię bez tynkowania. A to nie koniec jego zalet!
System szalunków ściennych jest wyposażony w funkcjonalne i bardzo łatwe w obsłudze zamki, umożliwiające szybkie montowanie i demontowanie wszystkich elementów. Poza tym, do szalunków dołączone są praktyczne akcesoria, takie jak: wewnętrzne i zewnętrzne narożniki, śruby, nakrętki, regulowane klamry, rygle, uchwyty, przypory pionujące, a także żabki napinające. Do niektórych zestawów dołączone są również inne, ciekawe akcesoria, np. płyny antyadhezyjne, rurki dystansowe, dystanse do zbrojeń oraz stożki PC. Warto również dodać, że szalunki ścienne można w łatwy sposób przestawiać i przemieszczać przy pomocy dźwigów oraz haków transportowych.

Szalunki ścienne – kupno czy wynajem?

Szalunki ścienne są bardzo ważnym elementem podczas betonowych robót budowlanych. Wielu właścicieli firm ma dylemat, czy zainwestować w nie, czy może zdecydować się na wynajem szalunków  ściennych. Należy pamiętać, że zakup szalunków ściennych wiąże się ze sporymi wydatkami. Ponadto, jeśli wybierzesz ciężkie płyty, będziesz musiał zainwestować w dźwig, żuraw lub podnośnik. Wynika to z faktu, że tych elementów nie da się zamontować ręcznie. Jeśli chcesz uniknąć tak dużych wydatków, skorzystaj z oferty wynajmu szalunków. Trzeba przyznać, że ich zakup jest opłacalny wyłącznie w przypadku firm, które ciągle otrzymują zlecenia na wykonywanie fundamentów i innych betonowych prac.

Udostępnij aktualność:

Zobacz także:

Szalunki

Z jakich materiałów wykonuje się szalunki?

Szalunki stosuje się w procesie montowania konstrukcji betonowych oraz żelbetonowych, a do deskowania bardzo często używamy drewna, płyt lub metalu. Występujące na rynku szalunki możemy

Rusztowania

Montaż rusztowań w pobliżu linii energetycznych

Montaż rusztowania bywa niezwykle problematycznym procesem, który wymaga dużego nakładu pracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz osobom postronnym. Podczas stawiania rusztowania w pobliżu słupów