Do budowy domu, tak samo jak podczas stawiania innych obiektów, potrzebne będzie rusztowanie. W przypadku budynków jednorodzinnych sprawa jest dosyć prosta, ponieważ nie będzie potrzebne ogromne rusztowanie, jakie spotkać możemy np. podczas budowania osiedli wielorodzinnych – zamiast tego wystarczy kompaktowa konstrukcja, którą można łatwo rozłożyć i złożyć lub przestawić w inne miejsce.
Bez odpowiednio dobranego rusztowania nie będzie można wykonać wielu prac, a wszelkie roboty na wysokości staną się po prostu niemożliwe do zrealizowania. Część osób pyta: „ale jak to, z drabiną nie można?”. Otóż nie. Drabina zapewnia bardzo ograniczone pole manewru, ponadto trzeba się jej cały czas trzymać, aby zapewnić sobie stabilizację i po prostu z niej nie spaść. W przypadku zastosowania nawet najprostszego rusztowania mamy wolne obie ręce i zapewnione bezpieczeństwo na wysokości, ponieważ zazwyczaj jesteśmy odgrodzeni barierkami, dzięki czemu nie spadniemy. Ponadto do rusztowania bez problemu można przypiąć zabezpieczenie w postaci liny do uprzęży, które mogą nosić robotnicy, aby zapewnić sobie jeszcze większy poziom bezpieczeństwa. Jak więc wyraźnie widać – wykorzystanie rusztowania w trakcie budowy domu nie tylko gwarantuje spokojną pracę na wysokości, ale odpowiada także za bezpieczeństwo osób, które w ten sposób pracują.
Rynek rusztowań jest dosyć duży, dlatego dobrze wiedzieć, jakie są dostępne możliwości, aby potem bez problemu wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Jakie istnieją rodzaje rusztowań budowlanych? Odpowiedź na to pytanie i wiele więcej informacji znajdziecie właśnie w tym artykule.
Rodzaje rusztowań budowlanych – podstawowe informacje
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów rusztowań. Różnią się one zastosowaniem, materiałami wykonania, konstrukcją i czasem potrzebnym do ich postawienia oraz rozmontowania.
To, jakie rusztowanie należy wybrać, zależy od kilku czynników, w tym od rozmiarów budynku oraz charakteru wykonywanych prac. Jeżeli dobierzemy rozwiązanie do swoich potrzeb, czas pracy może wyraźnie się skrócić, ponieważ konstrukcja zdecydowanie nam ją ułatwi.
Wśród najpopularniejszych rodzajów rusztowań, które można z powodzeniem wykorzystać do różnych prac podczas budowy domu, szczególnie wyróżniają się cztery konstrukcje: modułowa, rurowo-złączkowa, jezdna oraz tzw. rusztowanie warszawskie.
Zaczniemy od najbardziej złożonego z nich, czyli rusztowania modułowego. Tego typu udogodnienie najczęściej można spotkać podczas konserwacji zabytków o nietypowych kształtach lub podczas prac przy budynkach, których bryła jest nieregularna. Dzieje się tak, ponieważ wyjątkowa konstrukcja, w której poszczególne elementy łączy się ze sobą z użyciem specjalnych kryz, umożliwia dostosowanie kształtu całego rusztowania do formy budynku. Już sam fakt, że każda kryza daje możliwość zamontowania aż ośmiu stężeń w różnych kierunkach, dowodzi o uniwersalności tego rozwiązania. Nie jest to jednak konstrukcja, którą może postawić każdy, ponieważ jej montaż wymaga ogromnych umiejętności i wiedzy, a także użycia specjalistycznych narzędzi.
Kolejnym rodzajem rusztowania, jakie można wykorzystać do budowy domu, jest rurowo-złączkowe. To dosyć nowoczesne konstrukcje, które wykonane są z rur stalowych połączonych specjalnymi złączkami o różnym kształcie. Podobnie jak w przypadku rusztowania modułowego te również dają możliwość tworzenia konstrukcji o bardzo różnych kształtach. Istotną różnicą w przypadku tych dwóch rodzajów jest jednak to, że rusztowanie rurowo-złączkowe za każdym razem musi być projektowane od początku, przez co wzrasta jego koszt.
Jeżeli potrzebna jest Ci maksymalna mobilność, to odpowiednim wyborem z pewnością będzie dla Ciebie rusztowanie jezdne. Jest niezwykle łatwe w montażu i praktyczne w użytkowaniu. Swoją cechę charakterystyczną, czyli możliwość przemieszczenia z miejsca na miejsce bez potrzeby rozmontowywania całej konstrukcji, zawdzięczają specjalnym kółkom zamontowanym u podstawy. Ponadto jest to bardzo lekki typ rusztowań, ponieważ ich elementy zazwyczaj wykonane są z aluminium. Doskonale nadadzą się do wszelkich prac, które wymagają częstej zmiany ustawienia rusztowania. Aby zapobiec ewentualnemu niechcianemu przesunięciu tego typu konstrukcji, wspomniane wcześniej kółka wyposażone zostały w specjalne blokady.
Najmniejszym wśród wymienionych, najłatwiejszym do złożenia i rozmontowania oraz łatwo dostępnym, jest rusztowanie warszawskie. To najbardziej znany rodzaj tzw. rusztowania kolumnowego. Taka konstrukcja powstaje w wyniku łączenia ze sobą czopowo specjalnych ram. Oznacza to, że do wykonania takiego rusztowania nie potrzeba w ogóle narzędzi, co dla wielu osób ma bardzo duże znaczenie.
Jak wybrać odpowiednie rusztowanie do budowy domu jednorodzinnego?
Wszystko zależy tak naprawdę od tego, na jakim etapie jest obecnie budowa oraz jakie prace będą wykonywane w najbliższej przyszłości. Najlepiej jednak stawiać na rozwiązania jak najbardziej uniwersalne.
Jeżeli chodzi o rusztowania elewacyjne, czyli takie, które najlepiej nadadzą się do pracy na zewnątrz, to najlepszym wyborem będą tutaj konstrukcje modułowe i jezdne. Jeśli natomiast potrzebujemy czegoś niewielkiego do wykończenia wnętrza, to doskonałe będą rusztowania rurowe i warszawskie.
Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na materiał wykonania. Rusztowania aluminiowe zazwyczaj w każdym wypadku wypadają najlepiej – są bardzo trwałe, bezpieczne, a co najważniejsze – lekkie, dzięki czemu łatwo je transportować.