Montaż rusztowań w pobliżu linii energetycznych

Montaż rusztowania bywa niezwykle problematycznym procesem, który wymaga dużego nakładu pracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz osobom postronnym. Podczas stawiania rusztowania w pobliżu słupów energetycznych musimy dostosować się do przepisów i dopilnować, aby nie doszło do żadnej tragedii.

Rodzaje rusztowań

Rusztowanie jest tymczasową konstrukcją umożliwiającą wykonywanie prac budowlanych na wysokościach. Występuje kilka podstawowych rodzajów rusztowań, które warto znać. Pierwsze z nich to rusztowanie warszawskie, które skonstruowane jest z niewielkich elementów, co wpływa na jego uniwersalność. Kolejne, rurowo-złączkowe, wykonuje się ze stalowych rur. Jego charakterystyczną cechą jest wszechstronność, która pozwala na korzystanie z niego podczas wykonywania wielu różnych zadań. Trzecim typem jest rusztowanie ramowe powstające z połączenia płaskich ram. Jego montaż oraz demontaż są bardzo proste i szybkie, co wpływa na przyspieszenie prac budowlanych. Do wykonania rusztowania przejezdnego potrzebne jest aluminium. Ten rodzaj konstrukcji przydatny jest wtedy, kiedy konieczna jest częsta zmiana miejsca, w którym się ona znajduje. Ostatnim z przedstawionych przez nas typów rusztowań jest systemowe, które składa się z modułów, a jego zmontowanie zabiera dość dużo czasu.

Jak stawiać rusztowania w pobliżu linii energetycznych?

Jeśli realizujemy zlecenie wymagające prac w okolicy słupów energetycznych, powinniśmy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. W innym wypadku możemy ryzykować zdrowiem, a nawet życiem wykonujących swoje obowiązki pracowników. Nikt nie powinien mieć styczności z linią energetyczną, dlatego kluczowe jest wyznaczenie wcześniej specjalnych stref bezpieczeństwa. Są to obszary, w których dochodzi do odłączenia napięcia w określonej z góry minimalnej odległości, w jakiej znajdują się kołyszące się przewody względem rusztowania, a także najdalej wysuniętego krańca przenoszonych podczas montażu i demontażu elementów konstrukcji.

Rusztowania w pobliżu linii energetycznych – odległości minimalne

Istnieje kilka odległości minimalnych, które są istotne w przypadku wyznaczania stref bezpieczeństwa. Ich rozstawienie zależy od kV napięcia i zaczyna się od 3 metrów dla linii o napięciu nieprzekraczającym 1 kV. Natomiast wartością największą jest odległość aż 30 metrów w pobliżu linii o napięciu znamionowym powyżej 110 kV.

Przestrzeganie przepisów – dlaczego to takie ważne?

W momencie przeprowadzania prac w okolicy słupów energetycznych powinniśmy rozważyć wiele scenariuszy i przez cały czas mieć na uwadze dobro i zdrowie wykonujących powierzone czynności pracowników. Stosowanie się do przepisów jest niezwykle istotne, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy nie wydarzy się sytuacja, na którą nie mogliśmy mieć wpływu. Potencjalnym zagrożeniem może być na przykład maszyna, która zahaczy o linię wysokiego napięcia lub niesprzyjające pracom warunki atmosferyczne. Może dojść również do uszkodzenia izolacji linii lub nagłego przeskoku napięcia, co doprowadzi do porażenia pracownika.

Bezpieczny montaż rusztowania w pobliżu linii energetycznych

Kiedy zbliża się data rozpoczęcia dużego przedsięwzięcia, możemy poszukać firmy zajmującej się profesjonalnym montażem rusztowań. Dzięki temu nie musimy martwić się o prawidłowe rozmieszczenie konstrukcji. Wyspecjalizowana i doświadczona firma zapewni pracownikom komfortowe i bezpieczne warunki do wykonywania obowiązków. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku, jeśli sami nie znamy przepisów lub chcemy po prostu, aby wykonywane mocowania były jak najbardziej stabilne i posiadały dużą siłę udźwigu. Zlecając wykonanie rusztowania zewnętrznej firmie, zyskamy pewność jego odpowiedniego przygotowania.

Udostępnij aktualność:

Zobacz także:

Szalunki

Z jakich materiałów wykonuje się szalunki?

Szalunki stosuje się w procesie montowania konstrukcji betonowych oraz żelbetonowych, a do deskowania bardzo często używamy drewna, płyt lub metalu. Występujące na rynku szalunki możemy

Rusztowania

Montaż rusztowań w pobliżu linii energetycznych

Montaż rusztowania bywa niezwykle problematycznym procesem, który wymaga dużego nakładu pracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz osobom postronnym. Podczas stawiania rusztowania w pobliżu słupów