Czym są rusztowania warszawskie?

Każdy, kto podejmuje się budowy lub remontu, musi zdawać sobie sprawę z tego, że część prac będzie trzeba wykonać na wysokościach. Położenie ocieplenia, malowanie czy wykonanie elewacji budynku to tylko niektóre z czynności, które wymagają zastosowania dodatkowych konstrukcji w postaci rusztowań. Dzięki nim praca przebiega sprawnie, szybko i co najważniejsze – bezpiecznie. Na rynku dostępne są różne rodzaje rusztowań przeznaczonych do różnych zastosowań. Podczas budowy domu lub mniejszych obiektów, a także remontów, najlepiej sprawdza się tzw. rusztowanie warszawskie. Czym się ono charakteryzuje i do jakich prac będzie ono najlepszym wyborem? Te i wiele innych pytań na jego temat często zadają nam klienci. Z tego względu postanowiliśmy przygotować poniższy artykuł, w którym zawarliśmy odpowiedzi.

Rusztowania warszawskie – co to takiego?

Rusztowania warszawskie najczęściej montowane są wewnątrz pomieszczeń, w miejscach, w których zwyczajna drabina się nie sprawdzi. Oprócz tego można je spotkać również na zewnątrz, np. podczas małych remontów, które wymagają pracy na niewielkich wysokościach. Są to dosyć proste konstrukcje, które charakteryzują się bardzo dobrą stabilnością. Szkielet rusztowania składa się z łączonych czopowo ram. Każda z nich to osobny moduł, który powstał z połączonych ze sobą rur o odpowiednio dobranych długościach. Wszystkie segmenty rusztowania warszawskiego łączą się ze sobą bez użycia jakichkolwiek dodatkowych elementów czy narzędzi, dzięki czemu bardzo łatwo się je stawia i rozbiera.
Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem rusztowanie warszawskie może mieć maksymalną wysokość do 8 metrów, ale tylko wtedy, kiedy jest ono zakotwione czterema odciągami. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy lub nie chcemy montować odciągów, to konstrukcja może mieć maksymalnie 5 metrów wysokości.

Jakie są zalety rusztowania warszawskiego?

Wiele osób zastanawia się, co takiego jest w rusztowaniach warszawskich, że tylu budowniczych i ekip remontowych tak je chwali. Otóż tego typu konstrukcje mają mnóstwo zalet. Po pierwsze – modułowość. Każdy użytkownik tego typu rusztowań może bez problemu dopasować ich wysokość do swoich potrzeb w danej chwili. Dzięki temu da się wykorzystywać je do różnego rodzaju prac na różnych wysokościach. Po drugie – łatwość montażu. Jak już zostało wspomniane, całe rusztowanie warszawskie składa się ze specjalnych ram, które w prosty sposób łączą się ze sobą. Zbudowanie tego typu konstrukcji nie wymaga użycia żadnych dodatkowych narzędzi, co znacznie ułatwia i przyspiesza cały proces. Po trzecie – łatwość w transporcie. Pojedynczy segment rusztowania warszawskiego ma niewielkie rozmiary, a jego waga nie przekracza zazwyczaj 10 kilogramów. Dzięki temu przewiezienie go z miejsca na miejsce nie wymaga użycia dużego samochodu, co dla wielu osób ma ogromne znaczenie. Największą jednak zaletą wśród wszystkich tych, którymi może pochwalić się rusztowanie warszawskie, jest jego atrakcyjna cena w porównaniu z innymi tego typu konstrukcjami.

Kiedy może przydać się rusztowanie warszawskie?

Jakie są zastosowania rusztowań warszawskich? Tego typu konstrukcje są bardzo uniwersalne i sprawdzą się w naprawdę przy wykonywaniu różnego typu zadań. Począwszy od niewielkich robót malarskich i wykończeniowych, przez docieplanie czy wykonywanie elewacji, aż po całą budowę – we wszystkich tych sytuacjach rusztowanie warszawskie poradzi sobie doskonale.
Czym zatem są rusztowania warszawskie? To konstrukcje dosyć proste, ale bardzo stabilne i praktyczne. Z tego względu wciąż cieszą się bardzo dużą popularnością wśród pracowników firm budowlanych.

Udostępnij aktualność:

Zobacz także:

Szalunki

Z jakich materiałów wykonuje się szalunki?

Szalunki stosuje się w procesie montowania konstrukcji betonowych oraz żelbetonowych, a do deskowania bardzo często używamy drewna, płyt lub metalu. Występujące na rynku szalunki możemy

Rusztowania

Montaż rusztowań w pobliżu linii energetycznych

Montaż rusztowania bywa niezwykle problematycznym procesem, który wymaga dużego nakładu pracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz osobom postronnym. Podczas stawiania rusztowania w pobliżu słupów