Czym jest i od czego zależy nośność rusztowania?

Obecnie powstaje coraz więcej ogromnych obiektów budowlanych Są nie tylko szersze i większe, ale także coraz wyższe. Z tego względu potrzebne są dostosowane do ich wysokości sprzęty, takie jak żurawie, linki do spuszczania pracowników z góry, podesty oraz rusztowania. Jednak, aby tego typu prace były wykonywane bezpiecznie, wszystkie wykorzystywane urządzenia muszą spełniać określone normy i być poddawane siłom, które nie obciążą materiału zbyt mocno. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do tragedii. Z tego względu parametry sprzętu są ściśle monitorowane. Jednym z nich jest nośność rusztowań wykorzystywanych podczas prac budowlanych.

Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniu

Rusztowanie stanowi tymczasową konstrukcję, która jest niezbędna w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom podczas jakichkolwiek prac wykonywanych na wysokościach. Aby mogła ona dobrze spełniać swoje zadanie, bardzo istotne jest przestrzeganie wszystkich przepisów, zaleceń i instrukcji dotyczących montowania, eksploatacji oraz składania konstrukcji. Wszyscy montażyści powinni posiadać specjalne uprawnienia, a po rozstawieniu wymagany jest odbiór przez kierownika budowy albo osoby do tego uprawnionej.

Rusztowania muszą być opatrzone tabliczkami z wartościami maksymalnego obciążenia. Ponadto powinny posiadać wystarczającą powierzchnię, aby pomieścić wszystkich pracowników, materiały i narzędzia, a także odpowiednie zabezpieczenia, które zapobiegną upadkowi człowieka lub przedmiotu z podestu.

Co to jest nośność rusztowania?

Nośność rusztowania stanowi jeden z ważniejszych czynników warunkujących jego właściwą eksploatację. Przedstawia możliwość przejęcia przez konstrukcję obciążenia o konkretnej wartości. Prościej można ją przedstawić, opierając się na jednostce nośności – kN/m², czyli kiloniuton na metr kwadratowy. Wartość ta mówi nam o tym, jak duża siła (liczba kiloniutonów) może maksymalnie zadziałać na dany obszar rusztowania (w tym przypadku metr kwadratowy). Powinno się zachowywać szczególną ostrożność, aby nie przekroczyć górnego progu nośności, ponieważ eksploatacja rusztowania nie będzie wtenczas bezpieczna i wzrośnie ryzyko wypadku na skutek przeciążenia.

Od czego zależy nośność rusztowania?

Na to, jaka nośność rusztowania jest wymagana, ma wpływ wiele czynników, które zależą od warunków środowiskowych, budowy konstrukcji oraz intensywności eksploatacji. Aby dobrze ocenić, na jak duże obciążenie wystawione zostanie rusztowanie, trzeba wykonać obliczenia statystyczno-wytrzymałościowe, których wynik będzie informacją dotyczącą wpływu czynników atmosferycznych, jak i poziomu eksploatacji przez pracowników.
Jednym z głównych czynników wpływających na nośność rusztowania jest jego budowa – długość podestów oraz wymiary ram. Również jego kształty mają znaczenie – obciążenie działające osiowo zwiększa nośność. Natomiast siła przekazywana w różnych kierunkach, na przykład za pomocą zgiętych elementów, obniża jej wartość. Montaż różnego rodzaju blokad, stężeń czy kotwic z kolei podwyższa nośność.

Odpowiedni montaż rusztowania jest bardzo ważny. Źle złożone elementy mogą wytrzymywać o wiele mniejsze obciążenie, niż wskazują na to obliczenia. To samo dotyczy podłoża – jeśli jest pochyłe, nierówne lub zbyt miękkie, ramy zaczną osiadać w punktach, na które działa największy nacisk. Taka sytuacja może spowodować wytężenia stanowiące ogromne zagrożenie na wysokościach.

Rusztowania – Interget

Jeśli poszukujesz rusztowań, które ułatwią Ci prace remontowe, konserwatorskie lub renowacyjne na wysokościach, Interget oferuje zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane konstrukcje. Nieważne, czy potrzebujesz rusztowania na stałe czy do prac prowadzonych jednorazowo, u nas wygodnie kupisz lub wynajmiesz rusztowanie z dowozem pod wskazany adres.

Udostępnij aktualność:

Zobacz także:

Szalunki

Z jakich materiałów wykonuje się szalunki?

Szalunki stosuje się w procesie montowania konstrukcji betonowych oraz żelbetonowych, a do deskowania bardzo często używamy drewna, płyt lub metalu. Występujące na rynku szalunki możemy

Rusztowania

Montaż rusztowań w pobliżu linii energetycznych

Montaż rusztowania bywa niezwykle problematycznym procesem, który wymaga dużego nakładu pracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz osobom postronnym. Podczas stawiania rusztowania w pobliżu słupów