Rodzaje rusztowań budowlanych

Rodzaje rusztowań budowlanych

Rusztowanie jest jednym z podstawowych elementów wykorzystywanych przy budowach i remontach. Dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji budowniczy, malarze, tynkarze oraz osoby zajmujące się docieplaniem lub wykonywaniem różnego rodzaju instalacji mogą bez trudu i bezpiecznie wykonywać prace na wysokościach.

Na rynku dostępnych jest kilka typów rusztowań, które mają różne zastosowania. Przedstawiamy je Wam w poniższym artykule.

Rusztowania budowlane – rodzaje

Branża remontowo-budowlana dzieli się na wiele mniejszych specjalizacji, których pracownicy mają inne potrzeby i wymagania. Przykładowo – do budowy domu będzie nam potrzebne inne rusztowanie niż w przypadku malowania ścian niskich bloków mieszkalnych. Właśnie dlatego producenci rusztowań postanowili odpowiedzieć na te zróżnicowane potrzeby, projektując i wypuszczając na rynek różne ich rodzaje.

Najczęściej spotykanym i najbardziej rozpoznawalnym ze wszystkich jest rusztowanie elewacyjne – ramowe. Tego typu rusztowania wykorzystywane są przy większości budów i wykonywaniu dużych remontów zewnętrznych (odnowienie fasady, docieplenie budynku, malowanie/tynkowanie ścian budynku). Są to bardzo duże konstrukcje składające się z wielu elementów. Obecnie wykonuje się je z metalu, co dodatkowo zwiększa ich stabilność oraz wpływa na bezpieczeństwo pracujących na nich osób. Ze względu na swoją naturę oraz to, gdzie są używane, takie rusztowania muszą posiadać dodatkowe wsparcie – zabezpieczenie za pomocą kotew montowanych do elementów konstrukcyjnych budynku.

Kolejnym, równie często spotykanym rodzajem rusztowań budowlanych, są konstrukcje modułowe. Ich zastosowanie jest podobne jak w przypadku ramowych, jednak w odróżnieniu od nich nie muszą one mieć dodatkowych elementów wspierających. Dzięki temu mogą być też wykorzystywane jako rusztowania wolnostojące, np. do montażu trybun i scen w dowolnym miejscu.

Istnieją też rusztowania specjalne, które najczęściej korzystają z rozwiązań znanych z innych konstrukcji. W ten sposób możemy dostosować je do warunków, w jakich potrzebujemy ich użyć. Wykorzystywane są więc wszędzie tam, gdzie standardowe rodzaje rusztowań się nie zmieszczą lub nie spełnią określonych funkcji.

Rusztowania budowlane – typy

Wspomniane wyżej rusztowania budowlane można spotkać w dwóch wersjach – ruchomej i nieruchomej. Konstrukcje ruchome znane są także jako rusztowania jezdne. Ich cechą charakterystyczną jest olbrzymia mobilność – mają one zamontowane koła. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy błyskawicznie i bez większego wysiłku przemieścić rusztowanie w miejsce, w którym go akurat potrzebujemy, bez konieczności demontażu i ponownego montażu. Korzystając z tego typu konstrukcji, należy pamiętać, że powinna ona stać na możliwie płaskiej powierzchni, a przed samym wejściem do góry trzeba upewnić się, że hamulce kół zostały zaciągnięte.

Rusztowania nieruchome, jak sama nazwa wskazuje, montowane są w jednym konkretnym miejscu i nie mają możliwości zmiany położenia bez uprzedniego rozmontowania. Takie konstrukcje wykorzystuje się tam, gdzie wiadomo, że praca będzie trwała długo, lub wymagają tego warunki, np. wymiary obiektu.

Rusztowania o mniejszych rozmiarach

Takie rusztowania rzadko spotyka się na budowie, zdecydowanie częściej pojawiają się zaś podczas wykonywania remontów. Do tej grupy zaliczają się konstrukcje, których wysokość maksymalna nie przekracza kilku metrów. Znajdują się w niej więc popularne rusztowania kolumnowe, czyli tzw. “warszawskie”, które składają się z pionowych rur połączonych w mniejsze elementy składające się na pojedynczy segment. Segmenty natomiast łączy się ze sobą w dość prosty sposób. Cała konstrukcja jest lekka i łatwa w transporcie.

Można też spotkać rusztowania kozłowe – składają się one z dwóch tzw. kozłów, które stanowią podpory, oraz pomostu między nimi będącego przestrzenią roboczą. Zazwyczaj stosowane są w pomieszczeniach przy malowaniu, montażu instalacji i wykończeniach.

Skąd wziąć rusztowanie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – można skorzystać z usług naszej firmy. Od lat wypożyczamy i sprzedajemy różne rodzaje rusztowań budowlanych. Mamy ogromne doświadczenie, które pozwoliło nam na przygotowanie oferty na miarę potrzeb naszych klientów. Zapraszamy do kontaktu.

Close Menu