Rodzaje rusztowań budowlanych

Rusztowania budowlane są rodzajem tymczasowej konstrukcji niezbędnej do przeprowadzania różnego rodzaju prac na wysokościach. Bez ich zastosowania nie jest możliwe odpowiednie dopracowanie elewacji budynku, a także przeprowadzenie właściwych prac wykończeniowych. Z tego powodu rusztowanie jest niezbędnym wyposażeniem każdej firmy budowlanej.

Mimo podobnego przeznaczenia, istnieją różne typy rusztowań budowlanych. Prace wykonywane na wysokościach mogą mieć różnorodny charakter, dlatego szczególnie istotne jest dopasowanie konstrukcji rusztowania budowlanego do potrzeb fachowców. Zastosowanie odpowiednich materiałów oraz sposobu łączenia poszczególnych elementów pozwala na uzyskanie odmiennych rusztowań, które sprawdzają się w poszczególnych pracach.

Poszczególne rodzaje rusztowań budowlanych można podzielić zarówno ze względu na użyty system łączenia, jak i wykorzystane do konstrukcji materiały. W budownictwie szczególnie chętnie wykorzystuje się kilka najpopularniejszych typów rusztowań budowlanych.

Zastosowanie rusztowań budowlanych

Zastosowanie poszczególnych rodzajów rusztowań budowlanych różni się w zależności od ich wykonania oraz sposobu łączenia konstrukcji. Zazwyczaj na budowie wykorzystuje się kilka najpopularniejszych typów, które sprawdzają się do wielu rodzajów prac.

W przypadku rusztowań budowlanych zazwyczaj mówi się o rusztowaniach elewacyjnych, które są zdecydowanie najczęściej występującymi elementami na placach budowy. Można je podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejszy podział wyróżnia się ze względu na użyty system łączenia poszczególnych części konstrukcji.

Zdecydowanie jednym z najchętniej wybieranych rusztowań są te, w których zastosowano łączenie modułowe. System modułowy opiera się na tworzeniu konstrukcji z wielu elementów. Samo połączenie następuje dopiero w miejscu wykonywania prac – z tego powodu transport rusztowań modułowych jest niezwykle prosty. Tego rodzaju rusztowania znajdą zastosowanie szczególnie w tych rodzajach prac, gdzie konieczne jest odpowiednie dopasowanie rusztowania do danej elewacji. Będą więc szczególnie przydatne w przypadku budynków o niestandardowej konstrukcji.

Jeśli do realizacji zlecenia nie jest konieczne niestandardowe dopasowywanie konstrukcji, swoje zadanie dobrze spełnią także rusztowania ramowe. Ich szkielet  stanowią płaskie ramy montowane poprzecznie, dzięki czemu samo rusztowanie składa się z mniejszej ilości elementów niż wersje modułowe. Tym samym jednak transport tego typu rusztowań budowlanych jest trudniejszy, dlatego warto wziąć ten aspekt pod uwagę podczas planowania prac.

Na placu budowy chętnie wykorzystywane  są również rusztowania klinowe, nazywane też choinkowymi. Swoją nazwę zawdzięczają pionowym konstrukcjom łączeniem przypominającym ułożenie gałęzi popularnych drzew. Poszczególne poziomy rusztowania klinowego połączone są ze sobą za pomocą klinów, dzięki czemu cała konstrukcja jest jeszcze bardziej stabilna. Zastosowanie dodatkowych wzmocnień pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo.

Rodzaje rusztowań budowlanych można także podzielić ze względu na użyty materiał. Wykorzystywane dawniej konstrukcje z drewna zostały już całkowicie wyparte przez rusztowania aluminiowe oraz stalowe.

Rusztowania – kupić czy wynająć?

Rusztowania elewacyjne są niezbędnym wyposażeniem każdego placu budowy, niezależnie od rodzaju wykonywanych prac. Konstrukcje ułatwiające prace na wysokościach sprawdzają się zarówno w przypadku wykończenia domów mieszkalnych, jak i budynków o innym przeznaczeniu. Bez użycia rusztowań elewacyjnych praca byłaby nie tylko znacząco utrudniona, ale przede wszystkim niebezpieczna. W odpowiednim planowaniu prac budowlanych warto uwzględnić użycie stabilnych konstrukcji, które zapewnią fachowcom komfort oraz bezpieczeństwo w czasie wykonywania zleceń.

Do pozyskania wysokiej jakości rusztowań budowlanych prowadzą dwie drogi – kupno lub wynajem. Którą opcję wybrać, aby nie znacząco nie uszczuplić budżetu przeznaczonego na prace budowlane? Zdecydowanie bardziej ekonomiczną opcją jest wynajem rusztowań elewacyjnych. Gwarantuje to niższe koszty niż kupno na własność. Dodatkowo profesjonalna firma zajmująca się wynajmem rusztowań budowlanych oferuje wyłącznie produkty z odpowiednim atestem, dlatego nie musisz martwić się o odpowiednie bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Udostępnij aktualność:

Zobacz także:

Szalunki

Z jakich materiałów wykonuje się szalunki?

Szalunki stosuje się w procesie montowania konstrukcji betonowych oraz żelbetonowych, a do deskowania bardzo często używamy drewna, płyt lub metalu. Występujące na rynku szalunki możemy

Rusztowania

Montaż rusztowań w pobliżu linii energetycznych

Montaż rusztowania bywa niezwykle problematycznym procesem, który wymaga dużego nakładu pracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz osobom postronnym. Podczas stawiania rusztowania w pobliżu słupów