Kupno i wynajem rusztowań budowlanych – na co zwrócić uwagę

Rusztowanie to nieodłączny element każdej budowy. Wykorzystuje się je zarówno przy powstawaniu nowych budynków, przy remontach, a czasem nawet podczas koncertu plenerowego (wówczas rusztowanie pełni funkcję konstrukcji nośnej). W pracach budowlanych ta tymczasowa konstrukcja służy do prac na wysokości, między innymi dla dekarzy, malarzy czy tynkarzy. Stawia się ją wówczas, gdy praca w zasięgu rąk stojącego człowieka, jest niemożliwa.

Ze względu na rodzaj rusztowania dzielimy je na: specjalne, systemowe, jezdne, wspornikowe, kozłowe, modułowe i ramowe. Najważniejsze elementy sprzętu to: pionowe słupy nośne, żerdzie poziome i pomosty (drewniane lub z metalowych prefabrykatów).

Jeśli zaś chodzi o wymagania względem rusztowań, to należy wiedzieć iż:

  • pomost powinien mieć taką powierzchnię roboczą, aby swobodnie zmieściły się na nim osoby wykonujące prace wraz z narzędziami i materiałami do pracy;
  • konstrukcja rusztowania musi być stabilna;
  • dostęp do stanowisk pracy musi być swobodny, podobnie, jak komunikacja między poszczególnymi piętrami rusztowania;
  • wymagana jest balustrada oraz zabezpieczenia przed spadaniem przedmiotów.

Rusztowanie budowlane – określ cel, czas i zakres prac

Obecnie na rynku można znaleźć wiele ofert zarówno kupna, jak i wynajmu rusztowania budowlanego. O tym, jakie najlepiej się sprawdzi, decyduje kilka czynników.

Na początku należy określić, do czego będzie nam potrzebne (zakres prac, czas ich realizacji, rodzaj konstrukcji, wymagana przestrzeń itp.). Samo określenie „do remontu” to znacznie za mało.

Kolejny krok, jaki należy podjąć, to zadecydowanie, czy rusztowanie chcemy kupić lub wynająć. W obu przypadkach pomocą służy Interget.pl.

Wynajem rusztowań budowlanych to doskonała opcja dla małych i średnich firm, głównie ze względów finansowych. Nie ma co ukrywać, koszt takiego rozwiązania zwykle bywa tańszy od zakupu. Dodatkowo, nie trzeba się później martwić o problemy logistyczne, związane chociażby z przechowywaniem i konserwacją konstrukcji.

Gdy wynajmujemy rusztowanie, firma, która jest jego właścicielem, zajmuje się także dostawą pod wskazany adres, a co za tym idzie, nie trzeba samodzielnie organizować procedury transportowej. Koszty związane z wynajmem można także zaliczyć do kosztów uzyskania dochodu. To oznacza, że dzięki temu możemy obniżyć swoją kwotę podatku, którą później należy zapłacić.

Kupno rusztowań budowlanych też ma plusy

Kupno konstrukcji do budowy z pewnością opłaci się dużym firmom, które z racji swojej wielkości, zwykle jednocześnie realizują kilka projektów w tym samym czasie. W takim przypadku posiadanie własnego rusztowania jest bardziej ekonomiczne, mimo iż początkowo wydaje się, że koszty zakupu są wyższe.

Firma, która posiada własny sprzęt, może także działać w bardziej elastyczny sposób. Nie jest „skazana” na terminarz innego podmiotu. W momencie, gdy nasza konstrukcja jest nieużywana, jako właściciel, można podjąć decyzję o jej wynajęciu. To sposób, aby odzyskać część pieniędzy wydanych na konserwację i magazynowanie rusztowania. Sprzedaż rusztowań budowlanych prowadzona jest przez nasz firmę.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Kupując rusztowanie budowlane warto pamiętać o kilku kwestach, które później mogą zapobiec tragedii.

  • Po pierwsze, trzeba się upewnić, czy konstrukcja posiada wyczerpujące informacje na temat parametrów technicznych oraz szczegółową instrukcję montażu i demontażu, a także szczegółowy wykaz poszczególnych elementów;
  • Po drugie, warto sprawdzić, czy rusztowanie, które chcemy kupić, ma odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. W Polsce rusztowania muszą spełniać normy bezpieczeństwa PN-M-49000;
  • Po trzecie, przydatną informacją jest fakt, że średnia wytrzymałość rusztowania na metr kwadratowy to około 200 kg. Jeśli więc planujemy zwiększyć obciążenie, powinno się wówczas porozmawiać na ten temat ze specjalistami pracującymi, na przykład w Interget.pl. Fachowcy indywidualnie doradzą, jaka konstrukcja sprawdzi się dla nas najlepiej;
  • Po czwarte, rusztowanie, które planujemy kupić, musi mieć ochronną poręcz poszczególnych podestów. Powinna być ona zamieszczona na wysokości 1,1 m. Każda platforma powinna posiadać także krawężnik (0,2 m). Brak tych elementów oznacza, iż nasza konstrukcja jest niekompletna (polskie prawo nakazuje, aby rusztowanie miało balustrady oraz krawężniki).

Jak określić wysokość?

Ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, zarówno przy zakupie, jak i wynajmie rusztowania, jest określenie wysokości konstrukcji. Wysokość określa się jako: roboczą, konstrukcji i do podestu.

Pierwsza z wymienionych wysokości określa, do jakiej wysokości można sięgnąć wyciągając rękę do góry, stojąc na najwyższej platformie. Wysokość konstrukcji to z kolei sprecyzowanie wysokości najwyżej wysuniętego elementu rusztowania. Zaś wysokość do podestu to położenie pokazujące podest rusztowania usadowiony w najwyższym punkcie (nie mylić w wysokością roboczą).

Znając te parametry oraz powierzchnie wykonywanych prac, jesteśmy w stanie precyzyjne określić, jak wysokie jest nam potrzebne rusztowanie. Jeśli potrzebujesz fachowej porady, skontaktuj się ze specjalistami Interget.pl.

Udostępnij aktualność:

Zobacz także:

Szalunki

Z jakich materiałów wykonuje się szalunki?

Szalunki stosuje się w procesie montowania konstrukcji betonowych oraz żelbetonowych, a do deskowania bardzo często używamy drewna, płyt lub metalu. Występujące na rynku szalunki możemy

Rusztowania

Montaż rusztowań w pobliżu linii energetycznych

Montaż rusztowania bywa niezwykle problematycznym procesem, który wymaga dużego nakładu pracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz osobom postronnym. Podczas stawiania rusztowania w pobliżu słupów