Czym kierować się decydując się na kupno, wynajem rusztowania?

Rusztowania to konstrukcje, których zadaniem jest nie tylko umożliwienie pracy na wysokościach, ale także zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z nich pracownikom. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują różnego rodzaju rusztowania, o różnych specyfikacjach i możliwościach. Istnieje jednak jeszcze kilka innych istotnych kwestii, na które każda osoba zainteresowana wynajęciem bądź zakupem rusztowania powinna zwrócić uwagę. Czym więc kierować się podczas zakupu lub wynajęcia rusztowania?

Rusztowanie na wynajem – jakie wybrać?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych przez budowniczych pytań. Naturalnie większość osób będzie kierować się takimi danymi, jak wymiary, możliwości czy zastosowanie. Warto jednak pamiętać, że jakość wykonania oraz materiały, w których powstało rusztowanie, stanowią równie istotną kwestię.

Od jakości pojedynczych elementów, zależy stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo znajdujących się na niej robotników. Wybierając więc odpowiednie rusztowanie, należy zwrócić uwagę, czy części nie są pordzewiałe, mają odpowiednie wymiary, grubości, posiadają dobre zabezpieczenia antykorozyjne i czy wszystko jest dobrze spasowane. Należy dokładnie obejrzeć kupowane rusztowanie, ponieważ może się okazać, że któryś z elementów nie spełnia norm bądź nie pasuje do reszty, co może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo lub wygenerować dodatkowe koszty.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który powinien mieć wpływ na decyzję o zakupie lub wynajmie rusztowania, są materiały, z których jest ono wykonane. Niezależnie od tego, czy jest to stal, czy drewno – wszystkie elementy muszą być dobrze wykonane, ich struktura powinna być jednolita i nigdzie nie może być żadnych ubytków. Tylko takie rusztowanie zapewnia bezpieczeństwo pracownikom. Co ważne – podczas sprawdzania jakości materiału warto zbadać od razu poziom zabezpieczeń antykorozyjnych elementów rusztowania. Cienka warstwa ocynku lub jego brak może spowodować, że konstrukcja zacznie szybko rdzewieć, co całkowicie dyskwalifikuje ją do dalszego użytkowania.

Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając rusztowanie?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wypożyczenie, czy kupno rusztowania, należy też zwrócić uwagę na kilka elementów, które nie są tak mocno związane z samą konstrukcją, ale jednak mają ogromne znaczenie w kontekście całej operacji.

Po pierwsze – najważniejsze – należy sprawdzić, czy rusztowanie, które wybraliśmy, posiada wszelkie istotne certyfikaty. Wtedy mamy pewność, że jest ono naprawdę wysokiej jakości i można mu zaufać. Po drugie – staż firm, zarówno tej, u której kupujemy lub wynajmujemy rusztowanie, jak i producenta konstrukcji, na którą się zdecydowaliśmy. Im dłuższy staż, tym pewniejsza firma, ponieważ nie tylko udało jej się utrzymać na rynku przez dłuższy czas, ale też nie zawiodła swoich klientów – to po prostu dobry sygnał. Warto też zwrócić uwagę na deklarowaną szybkość realizacji zamówienia i poszukać w sieci informacji na ten temat.

Dobra firma, która oferuje wysokiej jakości rusztowania, będzie posiadać też potężną logistykę i liczne siedziby we własnych lokalach, co stanowić może potwierdzenie, że firma nie zniknie kilka tygodni po tym, jak dokonamy zakupu. Dobrym pomysłem może się też okazać sprawdzenie możliwości kontaktu ze sprzedawcą po godzinach otwarcia – tak, aby w razie potrzeby można było uzyskać wsparcie.

Wszystkie te punkty mają bardzo duże znaczenie przy wyborze rusztowań. Jak więc widać, dobór dobrego rusztowania nie jest prosty i wymaga sporo zaangażowania. W tym wypadku nie opłaca się jednak oszczędzać, gdyż mimo iż w przypadku niesprawdzonego rusztowania koszt początkowy może wydawać się niższy, to jednak w przyszłości możemy zapłacić za nie dużo więcej, ze względu na potrzebne naprawy i inne. Zakup taniego i niepewnego rusztowania jest zatem mało opłacalny.

Gdzie wynająć lub kupić rusztowanie dobrej jakości?

Jeśli poszukujesz wysokiej klasy rusztowań, to znajdziesz je w naszym asortymencie. Posiadamy różne rodzaje i wymiary, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiedni wariant dla siebie. Należy jednak pamiętać, że w naszym kraju stawianie rusztowania bez uprawnień jest niemożliwe – może to zrobić tylko wykwalifikowany pracownik posiadający stosowne dokumenty i odpowiednie umiejętności.

Chcesz poznać szczegóły naszej oferty? Nie zwlekaj dłużej i skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści z chęcią przedstawią ci najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązania. Zapraszamy.

Udostępnij aktualność:

Zobacz także:

Szalunki

Z jakich materiałów wykonuje się szalunki?

Szalunki stosuje się w procesie montowania konstrukcji betonowych oraz żelbetonowych, a do deskowania bardzo często używamy drewna, płyt lub metalu. Występujące na rynku szalunki możemy

Rusztowania

Montaż rusztowań w pobliżu linii energetycznych

Montaż rusztowania bywa niezwykle problematycznym procesem, który wymaga dużego nakładu pracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz osobom postronnym. Podczas stawiania rusztowania w pobliżu słupów